Ekonomi > Fakturering > Fakturering
Visar odebiterade bokningar som är kopplade till en person eller en organisation.
Gruppering
Odebiterade bokningar kan grupperas enligt följande alternativ inför fakturering:
- "Per beställning"
- "Per organisation" - där beställningen är kopplad till organisationen oavsett vem som har bokat. Om inte beställningen är kopplad till en organisation så grupperas bokningarna per beställare.
- "Per beställare"
"Per märkning" - som per organisation men även uppdelat per märkning på beställningen.
Filtrering
- "Endast incheckade", tar bara med odebiterade bokningar som är incheckade.
- "Inkludera framtida", tar även med framtida bokningar. Normalt visas endast bokningar till och med dagens datum.
- "Endast attesterade", endast synlig om attestfunktion är aktiverad. Då krävs att alla attester är klara på beställningen.
Skapa fakturor för odebiterade bokningar
Alternativ 1:
- Markera de poster som ska faktureras.
- Klicka på "Fakturera".
Observera att det inte finns möjlighet att påverka fakturaadress, meddelanden eller andra egenskaper för fakturan. Detta alternativ är snabbt, men ger mindre kontroll. - Ange förfallodag, fakturareferens, om fakturan ska skrivas ut samt om fakturaavgift ska läggas på.
För fakturareferensen betyder "standard" att fakturareferensen tas från anläggningen i första hand, i andra hand ordermottagaren och i sista hand inloggad användare.
Alternativ 2:
- Dubbelklicka på den rad som ska faktureras eller markera endast en rad och klicka på "Fakturera".
- Gör de ändringar du vill för den aktuella fakturan.
- Klicka på "Skapa".
Detta alternativ ger bättre kontroll över varje faktura som skickas och är det mer vanliga alternativet.